Site Loader

Klimatyzacja samochodowa stanowi jeden z ważniejszych układów w pojeździe, dlatego należy o nią właściwe dbać. Konieczne jest regularne jej nabijanie, aby zapewnić prawidłowe działanie tego systemu, co jest nie bez znaczenia w kontekście tego, jakie powietrze będzie dostarczane do kabiny. Ile tra serwis klimatyzacji i z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Dlaczego należy nabijać klimatyzację?

Dlaczego należy serwisować klimatyzację?

Klimatyzacja w samochodzie ma bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim pozwala ona regulować temperaturę w kabinie, co jest bardzo przydatne w upalne lato, zapewniając przyjemne ochłodzenie. Działa także zimą, jako forma grzejnika, przez co jadąc samochodem, nie zamarzamy. Odpowiada ona również za jakość tego, czym oddychamy w pojeździe, ponieważ układ klimatyzacji nie tylko decyduje o temperaturze, ale i dzięki filtrom sprawia, że wdmuchiwane powietrze jest czyste, a tym samym dla nas bezpieczne. Jeżeli system ten zacznie szwankować, może mieć to poważne konsekwencje także dla naszego zdrowia.

Co obejmuje serwis klimatyzacji?

Mówiąc o serwisie klimatyzacji, najczęściej ma się na myśli jej nabijanie, czyli uzupełnianie układu czynnikiem chłodzącym, który pozwala na jej poprawne działanie. Oczywiście warto przy tej okazji zwrócić uwagę także na inne usługi z tym związane. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprawdzenie poprawności działania całego układu, a także w razie potrzeby usunięcie wszystkich powstałych usterek, do czego zalicza się też odgrzybianie i wymiana osuszacza. Najlepiej zadanie to zlecić profesjonalnemu warsztatowi, który się na tym zna. Jak wygląda nabicie klimatyzacji omawia również artykuł na materla.com.pl, wspominając między innymi kwestie związane z tym, jak często należy to robić oraz z jakimi kosztami się to wiąże.

Ile kosztuje nabijanie klimatyzacji?

Niestety, jak już wiele osób mogło zauważyć, nabijanie klimatyzacji ostatnimi laty mocno zdrożało. Oczywiście wiele będzie zależało przede wszystkim od miejscowości oraz samego warsztatu i jego cennika, jednak standardowo cena może wahać się w granicach między 80, a nawet 400 zł. Kilka lat temu wprowadzono do obrotu nowy czynnik chłodzący, obecnie stosuje się ten o parametrach R-1234yf, a powodem jego wprowadzenia były nowe obostrzenia związane z ograniczeniem efektu cieplarnianego przez dystrybucje gazów. Nowe auta korzystają już z tego właśnie środka chłodniczego, ale w starych pojazdach wciąż używany jest poprzedni, co niestety podnosi cenę nabijania, jako że jest coraz trudniejszy w dostępie. Biorąc pod uwagę inne usługi wykonane przy tej okazji, koszty mogą jeszcze bardziej podskoczyć.

Ile trwa nabijanie klimatyzacji?

Nabijanie klimatyzacji nie jest czynnością czasochłonną i można to zrobić właściwie na poczekaniu. Jeżeli serwis obejmuje tylko uzupełnienie środka chłodniczego, zajmie to nie więcej niż 30 do 50 minut, jednak jeżeli decydujemy się na pełną diagnostykę układu klimatyzacji, wraz z wymianą części, wówczas potrwa to dłużej i po auto będzie trzeba wrócić następnego dnia lub później.

Jak często nabijać klimatyzację?

Wychodzi się z założenia, że serwis klimatyzacji samochodowej powinien odbywać się co najmniej raz w roku, najlepiej w porze wiosennej, gdy robi się już ciepło. W ten sposób zweryfikuje się stan tego układu po zimie i pozwoli to na jego prawidłowe i często wykorzystywanie latem.

Post Author: Joanna