Site Loader

Dobrze działająca instalacja wentylacyjna to konieczność w każdym domu, w końcu wpływa ona na nasze samopoczucie i zdrowie. Natomiast w klimatyzacje nie musi być wyposażony każdy dom czy mieszkanie, jednak z pewnością jest ona przydatna. A jakie są jeszcze różnice? I czy klimatyzacja może zastąpić wentylację? Wyjaśniamy.

Wentylacja, systemy wentylacyjne

Odpowiednio dobrane systemy wentylacyjne dostarczają do pomieszczenia świeże powietrze oraz usuwają wszelkie zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Są zatem niezbędne do komfortowego funkcjonowania w pomieszczeniu. Wentylacja w domu czy biurze obejmuje kilka elementów, o których przeczytasz na www.schiedel.com, ponadto wyróżnia się różne typy wentylacji. Do najpopularniejszych należy ta grawitacyjna, mechaniczna i hybrydowa, będąca połączeniem dwóch pierwszych. Wybierając odpowiedni system wentylacyjny, należy dopasować jego wydajność do wielkości domu, przeznaczenia znajdujących się w nim pomieszczeń oraz liczby domowników. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się zdrowym i przyjemnym powietrzem.

 

Dla kogo klimatyzacja? Jak działa?

Zmiany klimatyczne oraz związane z nimi znaczne wzrosty temperatur spowodowały, że coraz więcej osób decyduje się w swoich mieszkaniach czy domach na montaż klimatyzacji. Ponadto takie rozwiązanie zwiększa wartość mieszkania. Klimatyzacja sprawdza się w szczególności w dużych domach oraz przeszklonych mieszkaniach, gdzie trudno jest uzyskać optymalną temperaturę. Pomaga również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności, a w upalne lato skutecznie schładza wnętrze pomieszczenia. Nie jest jednak niezbędna do zdrowego i komfortowego funkcjonowania.

Ważną funkcją nowoczesnych klimatyzatorów jest również usuwanie z pomieszczenia zanieczyszczeń i pyłków alergenów za pomocą specjalnych filtrów. Ponadto niektóre modele, tak samo jak w przypadku wentylacji, wyposażone są w rekuperator, dzięki któremu mogą ogrzewać pomieszczenie zimą.

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację?

Choć tradycyjna wentylacja i klimatyzacja znacznie się od siebie różnią, to istnieją już na rynku nowoczesne urządzenia, które łączą w sobie wentylację, klimatyzację, jednocześnie chłodzą i filtrują powietrze. Takie nowoczesne klimatyzatory pozwalają na wymianę powietrza, chłodzenie, osuszanie czy oczyszczanie, a niekiedy również odzysk ciepła i ogrzewanie. Jednak tak zaawansowane urządzenia nie są normą. Częściej można natrafić na tradycyjne, tańsze klimatyzatory, które nie mogą zastąpić wentylacji. Ważne jest jednak, że jeśli zdecydujemy się na oba rozwiązania, należy zadbać o to, aby system wentylacyjny i klimatyzacja dobrze ze sobą współpracowały. Inaczej będzie to nieekonomiczne – bardzo ważny jest dopływ świeżego powietrza, ale jeśli latem będzie go za dużo, to klimatyzacja nie będzie mogła efektywnie pracować. Warto też pamiętać, że odpowiednio dobrany system wentylacyjny jest niezbędny, wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, natomiast klimatyzacja jest jedynie dodatkowym udogodnieniem.

Post Author: Joanna