Site Loader

Otaczanie się roślinnością ma na nas zbawienny wpływ – świetnie odpręża i poprawia nastrój. Czasem jednak w pobliżu miejsca zamieszkania brakuje takich zielonych skwerów, w których moglibyśmy wypocząć. O stworzenie takiego zielonego kącika możemy jednak sami.

Rośliny doniczkowe to dobry pomysł zarówno na udekorowanie wnętrza domu jak i przydomowego patio lub balkonu. Wystarczy doniczka, która zapewni roślinom odpowiednie możliwości rozwoju.

Najważniejsze kryteria, którymi należy kierować się przy wyborze donicy

Wybór donic dostępnych na rynku jest ogromny. Kuszą nas oryginalne wzornictwo, różnorodna kolorystyka i niebanalne kształty, dlatego często zdarza się że kupujemy ją pod wpływem impulsu, bez zastanowienia się czy będzie pasowała do naszego wnętrza oraz czy będzie odpowiednia dla prawidłowego wzrostu kwiatów, dlatego wybierając ją, w szczególności zwróćmy uwagę na kwestie takie jak:

a) estetyka, funkcjonalność i wytrzymałość produktu

Roślinę, którą posiadasz, wyeksponuj w umiejętnie dobranej donicy: zarówno funkcjonalnej jak i estetycznej. Donica powinna być ładna, wytrzymała i sprzyjająca utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża. Oznaką dobrej jakości donic, dzięki którym uprawa roślin będzie wydajna, jest ich odpowiednia miękkość, elastyczność i gładkość. Te cechy sprawiają, że w przypadku konieczności przesadzenia rośliny, nie naruszymy jej systemu korzeniowego. Dobrej jakości donic należy szukać u producenta.

Donica, którą chcesz umieścić na tarasie lub balkonie, powinna być wykonana z materiału odpornego na promieniowanie słoneczne, wilgoć i mróz. Na zewnątrz sprawdzą się w szczególności donice wykonane z mrozoodpornej terakoty. Jeśli natomiast wybieramy inny rodzaj tworzywa, zwróćmy uwagę na to czy dany model posiada certyfikat odporności na zróżnicowane temperatury. Dobierając donicę do wnętrza, możemy pozwolić sobie na większą dowolność, jednak pamiętajmy o tym by stanowiła ona jedność z resztą otoczenia.

b) kształt i wielkość donicy dobrana do systemu korzeniowego rośliny

Złudzeniem jest to, że kształt donicy to wybór dowolny. Niektóre rośliny jak np. kaktusy – choć wydawałoby się, że z ich hodowlą poradzi sobie każdy początkujący hodowca – lepiej jest sadzić w donicach okrągłych. Powoduje to ograniczenie wzrostu systemu korzeniowego, dzięki czemu bulwa kaktusowa jest bardziej okazała. Większość roślin z typu kaktusowatych lub sukulentów, nie czuje się komfortowo w zbyt dużych doniczkach – ich mało rozbudowany, delikatny system korzeni pozwala na dobry rozwój w donicach niskich i wąskich. Wysokie okrągłe donice okażą się trafnym wyborem do hodowli róż. W przypadku innych kwiatów czy ziół, dla których rozwój korzeni jest kluczowy dla ich pełnego wzrostu, z powodzeniem sprawdzą się pojemniki nieco szersze i wyższe, a także o odmiennym kształcie. Do uprawy niektórych roślin warto rozważyć zakup doniczek wiszących, które sprawdzą się nie tylko dla uprawy truskawek, ale także innych ładnych roślin o długich pędach, takich jak bluszcze.

Większość roślin należy przesadzić do donicy większej niż ta, w której pierwotnie ją zakupiliśmy. Dobrze jest stale kontrolować rozwój roślinki, tak aby w odpowiednim czasie móc wymienić donicę na większą. Inaczej może zacząć więdnąć.

c) system samonawadniający

Jeśli jesteś osobą zapracowaną i nie masz wystarczająco czasu na to, by regularnie podlewać swoje rośliny, warto zdecydować się na zakup donicy z systemem samonawadniającym. Takie rozwiązanie sprawi, że roślina będzie pobierała taką ilość wody, jaka jest jej niezbędna do wzrostu.

Zanim dokonasz zakupu donicy na https://www.formplast.pl/oferta/, zwróć uwagę na cechy takie jak wielkość, wytrzymałość, funkcjonalność i design, a jeśli pragniesz umiejscowić roślinę na zewnątrz, wybierz donicę odporną na zróżnicowane warunki pogodowe.

Post Author: Joanna