Po zakupie w sklepie większość dojrzałych pomidorów zachowuje najlepszą jakość przez 2–3 dni, jeśli są przechowywane w temperaturze pokojowej.
Przechowuj owoce z dala od bezpośredniego światła słonecznego z łodygą skierowaną do góry, aby zmniejszyć zmiękczenie. Możesz przechowywać niedojrzałe pomidory w sklepie nawet przez 5 dni. Do krótkotrwałego przechowywania najlepiej przechowywać pomidory w dobrze wentylowanym miejscu. Wiele odmian pomidorów zostało wyhodowanych w celu wzmocnienia cech, które przedłużają okres przechowywania owoców. W przypadku świeżych pomidorów zwykle nie zaleca się chłodzenia, ponieważ może to spowodować utratę smaku. Możesz jednak opóźnić zmiękczenie świeżo dojrzałych pomidorów, trzymając je przez krótki czas w lodówce.
Utrata smaku będzie minimalna, jeśli chłodnia trwa krócej niż 3 dni. Wielu rolników którzy poszukują sposobu na przechowywanie swoich płodów rolnych, muszą zakupić specjalistyczne chłodnie.
Dobrym pomysłem podstawą do wykonania dużej chłodni są konstrukcje stalowe, jakie bez wątpienia są funkcjonalne, oferują odpowiednią ochronę i wydłużają możność wykonania bardzo dużego budynku szybko i dość niskim kosztem. Każda chłodnia powinna posiadać odpowiednia wentylację, chodzi o obieg powietrza pomiędzy półkami, na których znajdują się pomidory w specjalnych pojemnikach. Ustawienie właściwej wilgotności sporawi że pomidory nie będą traciły wody, dzięki temu będą cięższe. Będzie to bardzo istotne kiedy przechowywane pomidory są przeznaczone do sprzedaży, ponieważ spadek wagi pomidorów byłby stratą pieniędzy dla właściciela. Z pewnością przechowywanie pomidorów w przechowalni wymaga określonej temperatury, Zaleca się temperaturę około 10 stopni Celsjusza, dlatego też warto wyposażyć chłodnię w odpowiednie czujniki, które będą stale nadzorowały wilgotność i temperaturę. Niektóre chłodnie wyposaża się także w agregaty prądotwórcze, które w razie awarii linii energetycznej będą zasilały agregat chłodniczy.