Site Loader

Jeśli choć w minimalnym stopniu interesujemy się motoryzacją to zapewne wiemy o tym, że spora ilość współczesnych samochodów wyposażona jest w turbosprężarkę.

Oczywiście nie jest to złe, a w praktyce może wyjść na plus. Jak się okazuje samochody z turbosprężarką często spalają mniej paliwa i mają więcej mocy. Jednak zapewne zdajemy sobie sprawę z tego, że turbosprężarka po przejechaniu setek tysięcy kilometrów może ulec uszkodzeniu.

Co zrobić, gdy turbosprężarka nie działa tak jak trzeba?

Jeżdżąc samochodem wyposażonym w turbosprężarkę bez wątpienia dobrze by było wiedzieć jakie są typowe objawy uszkodzenia turbosprężarki i właśnie od tego zacznijmy. Przede wszystkim trzeba zaliczyć do nich spadek mocy silnika, jeśli nie jest on tak dynamiczny może oznaczać to, że turbosprężarka jest uszkodzona. Oczywiście taki spadek mocy może być spowodowany również czymś innym, ale często mamy do czynienia właśnie z uszkodzoną turbosprężarką. Często także wtedy zapala się kontrolka silnika na desce rozdzielczej, a nawet spod maski mogą dochodzić dziwne dźwięki. W dodatku, gdy zauważymy, że spaliny są o czarnym zabarwieniu to również powinniśmy udać się na diagnostykę. W przypadku kiedy okaże się, że nasza turbosprężarka jest uszkodzona to mamy dwa wyjścia – możemy ją wymienić lub też zregenerować. Spora liczba osób decyduje się na regenerację, ponieważ jest to tańsza usługa, a efekt bardzo podobny. Tylko w skrajnych przypadkach regeneracja jest niemożliwa.
Uszkodzona turbosprężarka – wymiana czy regeneracja?

Gdzie przeprowadzić regenerację turbosprężarki?

Kiedy mamy pewność, że turbosprężarka z naszego samochodu nadaje się do regeneracji musimy w pierwszej kolejności znaleźć zakład z doświadczeniem w tym temacie, któremu regeneracja turbo nie sprawia problemu. Oczywiście wcale nikt nie mówi o tym, że koniecznie musimy wiedzieć, który serwis jest tym doświadczonym, ponieważ dzisiaj bez większego problemu sprawdzimy w Internecie np. opinie na temat danego zakładu zajmującego się turbosprężarkami.

Post Author: Joanna