Site Loader

Na polskim rynku gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa kupują energię elektryczną od sprzedawców. Rachunek finalnie obejmuje więc nie tylko koszt zużytych kilowatogodzin prądu, ale i opłaty związane z dystrybucją i dodatkowe koszty. Co dokładnie wchodzi w skład tej ceny? W jaki sposób ją obniżyć?

Taryfa opłat za energię elektryczną

Przede wszystkim, cena energii elektrycznej zależna jest od taryfy stosowanej w konkretnym przypadku. Przykładowo, gospodarstwa domowe korzystające z taryfy G płacą zawsze niższe stawki od małych i średnich przedsiębiorstw kupujących prąd w ramach taryfy C. Wynika to z określonej w umowie ze sprzedawcą tak zwanej mocy umownej, czyli gwarantowanej. Biznes w oczywisty sposób cechuje wyższe zapotrzebowanie na prąd niż gospodarstwa domowe.

Co wchodzi w skład 1 kWh prądu?

Jakie składowe decydują o cenie 1 kWh? Przede wszystkim sam koszt energii elektrycznej, który stanowi jednak najwyżej połowę ostatecznej ceny. Pozostałe części to między innymi koszty przesyłowe przeznaczone na utrzymanie infrastruktury, koszty ponoszone przez dystrybutora i jego marża, jak również podatek VAT i akcyza. Warto pamiętać, że cena 1 kWh jest tylko jednym z elementów faktury za prąd. Do niej należy doliczysz także opłatę abonamentową uiszczaną na rzecz dystrybutora oraz opłatę handlową, która trafia do sprzedawcy. Nie oznacza to jednak, że konsumenci nie mają wpływu na to, ile płacą za energię elektryczną.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Najlepszym sposobem obniżenie rachunków za prąd bywa zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, z którego usług korzystamy. Na rynku panuje konkurencja, a sprzedawcy starają się o względy klientów, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo znalezienia korzystniejszej oferty. Wybierając nowego sprzedawcę warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę jednej kilowatogodziny, ale również dodatkowe opłaty, w tym opłatę handlową oraz warunki umowy. Może się na przykład okazać, że warto zapłacić nieco więcej, ale z gwarancją stałej ceny w dłuższej perspektywie czasowej, co ostatecznie może przełożyć się na spore oszczędności. W jaki sposób zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Ten prosty proces został doskonale opisany na stronie https://poprostuenergia.pl/.

 

Post Author: Joanna