Site Loader

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Większość spraw związanych z Twoją firmą załatwiasz przy pomocy iPhone’a albo smartfona?

Od dzisiaj możesz również prowadzić na nim swoją księgowość. Wszystko dzięki aplikacji mobilnej Intaxo.

Obowiązki księgowe w jednoosobowej działalności gospodarczej

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą należy wybrać formę księgowości. Większość małych firm może skorzystać z wersji uproszczonej, która pozwala przedsiębiorcy rozliczać się urzędem skarbowym na podstawie Książki Przychodów i Rozchodów lub ryczałtu.

Prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów nie jest zbyt skomplikowane i nie zabiera zbyt dużo czasu. Ewidencja ta polega na księgowaniu sprzedaży oraz firmowych kosztów na podstawie dowodów księgowych, którymi najczęściej są faktury i rachunki.

Oprócz KPiR należy również prowadzić inne ewidencje, między innymi: ewidencję VAT (jeżeli przedsiębiorca nie jest zwolniony z VAT), ewidencję przebiegu pojazdu (jeżeli wykorzystuje prywatny samochód w firmie), czy ewidencję środków trwałych. Trzeba też pamiętać o: odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy, opłacaniu składek ZUS, składanie deklaracji VAT, składaniu deklaracji podatkowych oraz przechowywaniu wszelkiej dokumentacji firmowej.

Samemu czy z pomocą biura rachunkowego?

To odwieczne pytanie, które towarzyszy każdej osobie, postanawiającej zostać przedsiębiorcą. Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym jest z reguły konieczne, gdy mamy większą firmę, która zatrudnia pracowników i zobligowana jest do prowadzenia pełnej księgowości. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej często nie jest to konieczne. Zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji odpowiednie narzędzie do księgowania, takie jak Intaxo.

Jest to oprogramowanie księgowe stworzone z myślą o osobach prowadzących jednoosobową działalność, w szczególności dla podwykonawców i freelancerów. Daje możliwość wykonywania tych wszystkich czynności, które realizowałoby biuro rachunkowe. A co najważniejsze można z niego skorzystać na iPhonie albo smartfonie.

Aplikacja Intaxo – fakturowanie na ekranie telefonu

Największą zaletą tej aplikacji mobilnej jest to, że daje możliwość wystawiania faktur poza siedzibą firmy. Docenią to przedsiębiorcy, którzy często wyjeżdżają do klientów lub w podróże służbowe. Wystawioną fakturę można wysłać bezpośrednio z aplikacji w formie załącznika PDF. Aplikacja umożliwia wystawianie: faktur sprzedaży (VAT, zaliczkowych i końcowych), faktur według cen liczonych od kwoty netto lub brutto oraz faktur proforma. Do jej najważniejszych funkcji można jeszcze zaliczyć:

  • podgląd wydruków faktur,
  • wykonywanie skanów faktur kosztowych,
  • możliwość dodawania i wyszukiwania kontrahentów oraz towarów i usług,
  • podgląd kwot podatku dochodowego i VAT oraz składek ZUS
  • katalog towarów i usług

Aplikacja Intaxo jest bezpośrednio zintegrowana z kontem użytkownika, dzięki czemu dostęp do faktur możliwy jest zarówno ze smartfona, jak i komputera. Dodatkowo w wersji pod przeglądarkę internetową możliwe jest generowanie plików JPK. Konto w Intaxo można założyć na stronie internetowej intaxo.pl lub w aplikacji mobilnej. Rejestracja jest bezpłatna, a każdy użytkownik może skorzystać z 30 dniowego okresu próbnego. Po jego zakończeniu w dalszym ciągu istnieje możliwość wystawienia 3 faktur miesięcznie całkowicie za darmo.

Największe zalety korzystania z księgowości Intaxo?

Dzięki korzystaniu z księgowości Intaxo przedsiębiorca zyskuje czas i pieniądze. Nie musi co miesiąc odwiedzać biura księgowego, nie musi również prosić o przygotowanie niezbędnych dokumentów, na przykład gdy stara się o kredyt w banku, bo może to zrobić jednym kliknięciem na ekranie swojego telefonu. Intaxo daje dostęp do księgowości przez 24 godziny na dobę w dowolnym miejscu na świecie. Może swobodnie opłacać składki ZUS czy płacić zaliczki na podatek dochodowy. Samodzielnie może obsługiwać plik kontrolny JPK_VAT oraz wiele innych kwestii związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.

Post Author: Joanna