Site Loader

W niektórych sytuacjach zatrzymanie przez policję może być bardzo negatywnym przeżyciem. Zwłaszcza jeśli w czasie kontroli okaże się, że znajdujemy się pod wpływem alkoholu, wtedy możemy mieć naprawdę nieciekawą sytuację. Nie chodzi już tylko o sam stres, ale raczej o odpowiedzialność karną, jaka zapewne nas nie ominie. Zwłaszcza jeśli złamaliśmy normy i stężenie alkoholu były wyższe niż obowiązujące normy. Wtedy nawet nie mamy co liczyć, że nasz czyn zostanie potraktowany jako wykroczenie z wolnej stopy, będziemy odpowiadać karnie. Pomyśleć, że to wszystko przez naszą głupotę. Niektórzy w chwilach podwyższonego stresu potrafią zapomnieć nawet o własnych danych kontaktowych, przez co możemy narobić sobie naprawdę dużo problemów. Jeśli już zostaliśmy złapani, na nic żale powinniśmy zachować zimną krew i po prostu przyjąć do wiadomości fakt, że będziemy musieli tłumaczyć się w sądzie. Na szczęście nie każda sprawa jest z góry przegrana, czasem zdarzają się okoliczności łagodzące. Na pewno warto postarać się o zebranie ważnych dowodów, które mogą nas w pewien sposób usprawiedliwić.

Szybkie wyjaśnienie

Jeśli nie byliśmy karani, to tym bardziej jest to jeden z tych argumentów, który powinniśmy przedstawić w sądzie. Jazda samochodem przepisowo i bez mandatu to o wiele lepszy obraz tego, jakimi kierowcami jesteśmy. Wtedy sąd bierze pod uwagę, to jak wcześniej zachowywaliśmy się na drodze, a nie koniecznie tylko ten jeden raz, kiedy to wsiedliśmy za kółko pod wpływem alkoholu. Oczywiście czysta kartoteka nie jest żadnym usprawiedliwieniem naszego czynu, to jedynie okoliczności łagodzące, dzięki którym możemy uzyskać niższy wymiar kary. Sytuacja osobista również ma znaczenie, jeśli mamy na utrzymaniu rodzinę, to sąd również weźmie to pod uwagę, zwłaszcza jeśli musi zasądzić odpowiednią kwotę grzywny. Jeśli mamy dzieci na utrzymaniu to tym bardziej możemy spodziewać się mniejszej kary.

Jeden jedyny raz

Warto również zadbać o odpowiednie badanie medyczne wskazujące nasz stan zdrowia. To podkreśli, że nie jesteśmy nałogowcami, a taka sytuacja miała miejsce tylko ten jeden raz. To wszystko łącznie może być połączone i wykorzystane w sądzie jako właściwe okoliczności łagodzące wyrok. Tak naprawdę to jesteśmy niewinni, dopóki prokurator nam ten winy nie udowodni. Owszem bezpośredni wynik testu alkomatem to główny dowód w sprawie i nie sposób podważyć tego, że byliśmy w danej chwili pod wpływem alkoholu, ale to jednak nie skreśla w żaden sposób możliwości obrony. Tego typu sprawy są bardzo delikatne i właśnie dlatego należy uważać, co mówimy, aby się jeszcze bardziej nie pogrążyć. Z reguły sędziowie przychylnie patrzą na wszystkie dowody, mogące dać nam złagodzenie kary, ale nie oznacza to, że możemy być bezkarni. Kara na pewno będzie i w łagodnym wariancie dostaniemy pół roku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i do tego wszystkiego określoną karę grzywny. Taka, z pewnością ostudzi nasze zapędy i już nigdy więcej nie wsiądziemy do samochodu pod wpływem alkoholu. Warto więc zbierać dowody mogące zmienić wymiar kary.

Info na temat zatrzymania prawa jazdy jednej kategorii https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/zatrzymanie-prawa-jazdy-jednej-kategorii/.

Post Author: Joanna