Prace budowlane oraz remontowe, które prowadzone są wokół budynku, mogą być związane z elewacją, najczęściej wymagają zastosowania rusztowania.
Obecnie można wykorzystać różne rodzaje rusztowań do szybkiego montażu, które są stabilne oraz bezpieczne. Rusztowanie można łatwo dostosować do kształtu oraz wysokości budynku, stosuje się rusztowania lekkie, aluminiowe, które zastąpiły cięższe rusztowania stalowe. Dzięki temu ułatwiony jest znacznie transport, jak również montaż.
Rusztowania fasadowe do prac przy elewacji
Rusztowania muszą zapewniać bezpieczeństwo, często stosuje się rusztowania z podwójną barierką, które zabezpieczają odpowiednio pracowników znajdujących się na wysokości. Często będą to rozwiązania, które pozwalają na łatwe przypięcie uprzęży zabezpieczającej. Konstrukcja rusztowania składa się z rur, które stanowią trzon konstrukcji, jak również podestów, które często wykonane są z drewna. Dostępne są również drabinki, które umożliwiają pracownikom przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi poziomami. Wysokiej jakości rusztowania powinny być wykonane z aluminium lub też z metalu, który jest malowany zanurzeniowo lub też ocynkowany.
W zależności od potrzeb stosuje się różne rodzaje rusztowań, mogą być to także rusztowania jezdne, w tym przypadku stosuje się kółka z hamulcami. W ten sposób rusztowanie jest bardzo mobilne, może przyspieszyć wykonywanie prac. Rusztowania fasadowe dedykowane są do prac przy elewacjach, można wykorzystać je także podczas napraw rynny czy też innych prac dekarskich, często rusztowania wykorzystuje się także w przypadku ocieplania budynków.
Firmy prowadzące prace budowlane decydują się na zakup lub wynajęcie rusztowań, bardzo popularne są rusztowania fasadowe, które można łatwo dopasowywać do kształtu budynku, jego wysokości. Firmy produkujące rusztowanie mogą dostarczyć wiele różnych akcesoriów montażowych, różnego rodzaju podesty, zarówno drewniane, jak również metalowe. Może być to podest wykonany ze stali, aluminium lub też litego drewna.