Site Loader

Jeszcze nie tak dawno nasze domy nie musiały posiadać zaawansowanej aparatury wentylacyjnej — wymiana powietrza następowała m.in. przez nieszczelne ściany i elementy stolarki budowlanej, wystarczał więc prosty system grawitacyjny. Obecnie standardem jest jednak izolacja murów budynku oraz montaż energooszczędnych okien i drzwi. W rezultacie coraz więcej osób decyduje się na zakup wentylacji mechanicznej, na przykład — rekuperacji.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Podstawowa zasada jej działania jest podobna do systemów klasycznych: powietrze, które ma zostać usunięte z budynku, zasysane jest przez specjalne kratki (anemostaty), a jednocześnie z zewnątrz pobierane jest powietrze świeże. Jak czytamy na stronie renomowanej firmy, oferującej montaż rekuperacji w Lublinie, elementem, który wyróżnia taką instalację na tle innych, jest wymiennik ciepła — dochodzi w nim do ogrzania powietrza nawiewanego ciepłem powietrza, które usuwane jest z budynku. Oba te strumienie nie stykają się bezpośrednio i nie mieszają ze sobą. Dzięki temu wilgoć i zanieczyszczenia są trwale usuwane z naszego domu, natomiast większość energii cieplnej pozostaje w jego wnętrzu.

Rekuperacja a inne systemy wentylacji

Oczywiście rekuperacja nie jest jedynym systemem wentylacyjnym, jaki możemy zamontować w naszym domu — autorzy zestawienia, dostępnego na stronie https://mat-kom.eu/oferta/wentylacja-lublin, wymieniają oprócz  niej:

  • Tradycyjną wentylację grawitacyjną:
    Działa ona dzięki podciśnieniu i pracuje jedynie w określonych warunkach otoczenia — zazwyczaj jej efektywność obniża się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 12 stopni Celsjusza.
  • Wentylację mechaniczną wywiewną:
    Usuwa ona powietrze z domu przy pomocy wentylatora. W systemie takim funkcjonują też konwencjonalne nawiewniki, dostarczające powietrze do wnętrza, działające grawitacyjnie.

Rekuperacja jest uznawana za układ bardziej zaawansowany od obu wymienionych wyżej. Jego instalacja niesie też ze sobą szereg korzyści.

Jakie oszczędności można uzyskać dzięki rekuperacji?

Najważniejszą zaletą rekuperacji jest możliwość uzyskania znaczących oszczędności, i to na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest oczywiście ograniczenie strat ciepła dzięki odzyskiwaniu go z wywiewanego powietrza. Wpływa to pozytywnie na wysokość rachunków za ogrzewanie, a przy okazji pozwala na zainstalowanie w domu systemów grzewczych o mniejszej mocy (a więc, z zasady tańszych). 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła niezwykle skutecznie usuwa też z domu wilgoć. Efektem jest lepsze zdrowie mieszkańców oraz mniejsze ryzyko pojawienia się na ścianach grzybów — a trzeba wiedzieć, że pozbycie się tych ostatnich nie jest ani łatwe, ani tanie.

Jak montaż rekuperacji wpływa na zdrowie?

Instalacja systemu rekuperacji pomoże też alergikom. Oprócz ograniczenia możliwości rozwoju szkodliwych dla nich grzybów pozwoli ona m.in. na zmniejszenie napływu do pomieszczeń zanieczyszczeń oraz pyłków roślin — nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są bowiem standardowo wyposażone w filtry, które pozwalają na osiągnięcie takich właśnie efektów. Przechodzące przez nie powietrze trafia więc do domu już po oczyszczeniu. 

Na rynku, dostępnych jest przy tym wiele systemów, wyposażonych w filtry o zróżnicowanych parametrach technicznych i cenie — wybór modelu, idealnie dopasowanego do naszych potrzeb i możliwości finansowych, nie powinien więc stanowić problemu.

 

Post Author: Joanna