Czym zajmuje się piekarz uczą się już małe dzieci w pierwszych swoich klasach nauczania, a często dowiadują się wcześniej o tym od swoich rodziców.
Chyba każdy z nas wie w jaki sposób powstaje pieczywo. W dzisiejszych czasach wygląda to nieco inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie piekarnie są maksymalnie zautomatyzowane, by móc na bieżąco dostarczać swoim potencjalnym klinetom świeże pieczywo każdego poranka. To właśnie dzięki ciężkiej pracy piekarzy, z rana możemy udać się do sklepu by kupić świeże pieczywo i wykorzystać je do zrobienia przepysznego śniadania.
Pieczywo powstaje przede wszystkim z mąki zbożowej, pszennej, żytniej, wieloziarnistej w zależności od produktu, który w swoim asortymencie posiada piekarnia. Dodatkiem niezbędnym do wyrobienia ciasta jest również woda, a także drożdże, które przyczyniają się do powstania procesu fermentacji alkoholowej. Można również używać różnych dodatków takich jak przyprawy, by nadać specyficznej i niepowtarzalnego smaku dla pieczywa, często używane są również ziarna, pestki oraz nasiona innych roślin by dodatkowo urozmaicić smak pieczywa. Ziarna są posypywane z wierzchu, by dodatkowo podkreślić zawartość składników danego pieczywa.
Dzięki rozwojowi technologii produkcji i późniejszej obróbki obecnie możemy zakupić nawet chleb krojony, co dla leniuchów jest niezwykłym plusem, ponieważ podczas kanapek nie trzeba dodatkowo skupiać się i marnować czasu na krojenie chleba, a jak wiadomo, jest to dla wielu osób proces dość trudny, wręcz niewykonalny.
Obecnie technologia pozwala na to, by piekarz jedynie nadzorował produkcję chleba, a czynności standardowe dla piekarza są spotykane jedynie przy mniejszych, lokalnych piekarniach. To tam piekarz jest odpowiedzialny za sporządzenie ciasta, wyrobienie go, doprawienie i wypiek późniejszego pieczywa. Piekarnia Poznań to jedna z takich piekarni, która nadal stosuje tradycyjne metody wypieku chleba.