Site Loader

Kiedy jeden z partnerów chrapie wpływa to niekorzystnie także na drugą osobę, partner z pewnością nie będzie szczęśliwy, jeśli osoba obok niego śpi już mocno i głośno chrapie.

Chrapanie czasem prowadzi do sporów w związku, obciąża zdrowy i niezbędny sen osób dotkniętych chorobą i może w pewnych okolicznościach prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Około 30 procent wszystkich dorosłych chrapie, ponieważ miękkie podniebienie zwęża drogi oddechowe. Oznacza to, że podniebienie miękkie drga podczas przepływu oddechu. Prowadzi to do wibracji, które są odbierane jako odgłosy chrapania. Z reguły to zwężenie występuje z powodu zagłębienia podstawy języka i żuchwy. Wiele czynników sprzyja chrapaniu, przykładowo może być to spanie na plecach. Język i szczęka przesuwają się w sposób naturalny, a następnie zwężają drogi oddechowe. Jeśli występuje również zwiotczałe podniebienie miękkie, chrapanie jest nieuniknione. U niektórych osób mięśnie i tkanki miękkie gardła ulegają znacznemu rozluźnieniu podczas snu, a tym samym zwężają drogi oddechowe. W przypadku obturacyjnego bezdechu sennego drogi oddechowe są czasami nawet całkowicie zamknięte. Osoby dotknięte chorobą nie mogą chwilowo oddychać, oddech zatrzymuje się przez kilka sekund lub nawet dłużej niż minutę. Występuje niewielki spadek tlenu i krótkie przebudzenie, po nabraniu oddechu nadal śpisz do następnego wytchnienia. Fazy bezdechu mogą powtarzać się kilkaset razy w ciągu nocy. Przerwy w oddychaniu i krótkie okresy czuwania nie są jednak pamiętane, a ciężkie chrapanie i częste przerwy w oddychaniu są najczęściej zauważane przez partnera w pierwszej kolejności.

Ważne jest, aby zająć się chorymi i poddać diagnozie.

Czasem wystarczy zmiana pozycji podczas snu, warto spać na boku zamiast na plecach, pomóc w tym może nam odpowiedni materac, ale także ważna będzie poduszka jest zawsze ważna, aby nocny wypoczynek był połączony z spokojnym snem i zdrową fazą regeneracji. Można także sprawdzić tabletki na chrapanie, dzięki nim można będzie ograniczyć tą dolegliwość. Można wypróbować przykładowo: http://sposobynachrapanie.pl/snoran-plus-sklad-dzialanie-opinie-czy-jest-skuteczny-i-bezpieczny/.

Post Author: Joanna