Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tylko nieznaczny procent absolwentów szkół kontynuowało naukę na studiach, a niewielu z nich ukończyło studia podyplomowe, więc możesz sobie wyobrazić, jak to odróżniłoby cię od rówieśników.
Ale sytuacja zmieniła się znacznie od tego czasu, i obecnie około połowy absolwentów szkół średnich decyduje się na kontynuację nauki na studiach. Wielu studentów robi dodatkowo studia magisterskie lub studia podyplomowe. Jednak koszt studiów podyplomowych oprócz pożyczek studenckich jest duży, dlatego że nie należy podejmować decyzji o kontynuacji nauki bez starannego rozważenia wszystkich za i przeciw. Niektórzy ludzie będą chcieli zrobić magistra tylko z sentymentu do wybranego kierunku, ale będą też tacy, którzy zastanawiają się nad ukończeniem studiów licencjackich, aby zwiększyć swoją zdolność do lepszego zatrudnienia lub poprawić swoje perspektywy zarobkowe. Należy jednak pamiętać, że posiadanie tytułu magistra nie jest automatycznym paszportem do dobrze płatnej, pełnoetatowej pracy na poziomie magisterskim.
W grze jest tak wiele innych czynników i nie powinieneś opierać swojej decyzji o studiach licencjackich wyłącznie na statystykach, choć oczywiście są one obiecujące. Po pierwsze, powinieneś rozważyć, dlaczego chcesz ukończyć studia licencjackie.
Czasem potrzebujesz dodatkowej wiedzy i wykształcenia do uzyskania konkretnej pracy, lub ponieważ wierzysz, że pomoże to w rozwoju dalszej kariery. Być może warto napisać listę rzeczy, które chciałbyś osiągnąć z tego tytułu i zastanowić się, czy są inne sposoby, aby je osiągnąć, a to może pomóc ci zdecydować, czy studia licencjackie są najlepszą drogą do osiągnięcia celu.
Studiowanie w niepełnym wymiarze godzin jest odpowiednim wyborem dla osób, które już pracują i chciałyby wrócić na studia, aby zwiększyć swoje szanse zawodowe, ale nie mogą sobie pozwolić na rezygnację z pracy lub nie chcą tego robić. Dodatkowo jest wtedy możliwość, że pracodawca dofinansuje naukę pracownikowi inwestując w jego rozwój.