Site Loader

Pompy ciepła znacząco wyróżniają się nad klimatyzatorami i mają wiele różnych zalet. Przede wszystkim są one wielofunkcyjne, przez co mogą zostać wykorzystane zarówno do zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach, jak i do ogrzewania wody użytkowej. Co więcej, działają one również w trybie chłodzenia, dzięki czemu zastępują klimatyzację w trakcie letnich upałów. Czy jest to rozwiązanie skuteczne, a zarazem opłacalne?

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, wykorzystujące w swojej pracy odnawialne źródła energii. Pracuje ona w oparciu o energię cieplną, zgromadzoną w powietrzu, w wodzie lub gruncie, wykorzystując przy tym również niewielką ilość energii elektrycznej. Taka energia transportowana jest dzięki czynnikowi chłodniczemu do instalacji grzewczej, zapewniając komfort termiczny w pomieszczeniach. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są współcześnie powietrzne pompy ciepła. Nic dziwnego, bo są one nie tylko ekologiczne, ale również i ekonomiczne, o czym świadczą niskie koszty ogrzewania w stosunku do alternatywnych systemów grzewczych. Rozwiązaniem, cieszącym się wciąż rosnącą popularnością, są również pompy ciepła typu monoblok, charakteryzujące się m.in. wyjątkową szczelnością instalacji chłodniczej.

Na czym polega wielofunkcyjność pomp ciepła?

Użytkownicy pomp ciepła doceniają je przede wszystkim za dużą energooszczędność. Takie systemy grzewcze są wyjątkowo tanie w eksploatacji, co przekłada się na niskie koszty ogrzewania. Warto podkreślić również wielofunkcyjność tego rodzaju urządzeń. Mogą być one bowiem wykorzystywane zarówno w trakcie zimowych mrozów, jak i letnich upałów. Co ważne, jest to rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne, niż tradycyjna klimatyzacja. Czerpiąc energię z odnawialnych źródeł, pompy ciepła generują znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, co z kolei przekłada się na niższe rachunki, połączone z odpowiednim komfortem cieplnym w pomieszczeniach.

W jaki sposób pompy ciepła chłodzą powietrze?

Jak już zostało wspomniane, pompa ciepła może nie tylko ogrzewać, ale również i chłodzić wnętrza budynków. W tym przypadku urządzenie działa w dwóch trybach. Pierwszym z nich jest chłodzenie pasywne, występujące wówczas, gdy pompa ciepła do obniżenia temperatury wewnątrz budynku używa niższej temperatury powietrza, gruntu czy też wody gruntowej. Ten tryb pracy urządzenia niesie ze sobą również szereg oszczędności w domowym budżecie. Nie wymaga on bowiem użycia sprężarki, co z kolei przekłada się na dodatkowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Drugim trybem jest z kolei chłodzenie aktywne. Tutaj wykorzystany jest proces odwróconej wymiany ciepła, a więc czynnik chłodzący biegnie w przeciwnym kierunku. W ten sposób ciepło odprowadzane jest na zewnątrz, by uzyskać odpowiedni komfort we wnętrzu budynku. Taka praca urządzenia wymaga już użycia sprężarki, co zwiększa efektywność chłodzenia, choć przekłada się również na większe zużycie energii elektrycznej.

Dlaczego pompa ciepła będzie lepszym wyborem niż klimatyzacja?

Nowoczesne pompy ciepła działają niezależnie od temperatury na zewnątrz budynku. Ogrzewają one powietrze w zimowe mrozy i chłodzą je w czasie letnich upałów. Dlaczego są one uważane za lepsze rozwiązanie niż tradycyjna klimatyzacja? Przede wszystkim wpływa na to fakt, że z tego rodzaju urządzeń można korzystać niezależnie od sezonu i temperatury. Dodatkowym atutem są również niskie koszty eksploatacji oraz kompaktowe rozmiary, pozwalające na instalację pompy niemalże w każdym wybranym przez nas miejscu. Pompy ciepła są również wybierane przez osoby, dla których nie są obojętne losy środowiska naturalnego. Są to bowiem urządzenia w pełni ekologiczne, które nie emitują spalin, zanieczyszczających powietrze i popiołu, który należy w odpowiedni sposób zagospodarować.

Post Author: Joanna